3 Temmuz 2019 Çarşamba

Robotlarla yaşamak ve rekabet etmekYarın geldi bile. Artık imalat sanayinde robotlar, hizmetlerde ise yapay zeka ve akıllı algoritmalarla rekabet edeceğiz. Bu iki unsurun ekonomiye entegrasyonu kısa vadede istihdam kaybı, orta vadede ise yüksek ücret ödeyen yeni iş alanlarının açılmasına neden olacak.
  • Hangi iş kolları tehdit altında?
  • Sizi nasıl etkiler?
  • Robotlarla rekabet yerine nasıl onlarla işbirliği yapabiliriz?
Robot tasarlamak, robotların kullanım alanlarını genişletmek, robotlara yazılım hazırlamak geleceğin en parlak meslekleri olacak. Bu alanlarda çalışabilirsiniz.

Video'ya gelen yorumlardan seçmeler:
1)
Ben  bar fedaisiyim 15 yildir. Benim işi de robotlar yapamaz :D
Kimi damli kimi damsız alacak?
hapçısı var, manyagı var, millet vekili yakını var, savcısı var, ünlüsü var :D
o robotu  sürerler


2)
Gerçek şu ki mesele robotların endüstride tam olarak kullanılması değil. şu an istense a'sından z'sine her şeyi robotlarla yaparlar zaten asıl mesele bu üretilen ürünleri insanların nasıl alacağı.
100 tl lik ürünü 10 tl ye düşürseniz bile eğer insanların o 10 tl yi ödeyebilecek gücü yoksa senin ürettiğinin bir anlamı yok demektir senin fabrikan illaki batacak demektir kurtaramazsın. ürününe ihtiyaç olsa da alan yok çünkü insanların işi yok iş yoksa para yok para yoksa senin fabrikan da yok.
Fabrikan yoksa üretim yok. Üretim yoksa ülken de yok demektir. Yani endüstri 4 ya da 5-10-50-1000-vs geçilecekse öncelikle bu teknolojinin insanlarla bütünleşik kalkınmasının yapılması gerekmektedir. ama hocanın dediği gibi sadece para yardımıyla olmaz bu işler.

En basiti petrol sektörü şuandaki teknolojiyle dünyada petrole bu kadar ihtiyaç olmaması lazım ama birtürlü kimse bu ihtiyacın düşürülmesi için gerçek anlamda bir mücadele vermiyor neden çünkü bu işten ekmek yiyen atıyorum 100 milyon iinsan varsa bu teknolojinin devreye girmesiyle bu sayı 5-10 milyona düşecektir zincirin nasıl onarılamaz kırıldığını bir hayal edin bence robotlar %50 nin ötesine geçtirilmezler zincirin devamı gerekir yoksa o büyük devletlerin param parça olduğunu hepimiz izleriz.


Kitap Önerisi:
Robotların Yükselişi (Yapay Zeka ve İşsiz Bir Gelecek Tehlikesi)

Hiç yorum yok: