25 Haziran 2014 Çarşamba

Apple Swift typealias: Varolan Bir Tip için Takma Ad (Type Aliases) Kullanmak

Varolan bir tip için alternatif bir isim yani bir takma ad kullanmak istersek typealias anahtar kelimesinden faydalanabiliriz.

Varolan bir tipe kendi adı ile değil de context'e daha uygun bir isim ile erişip kullanmak için typealias anahtar kelimesinden faydalanırız ve tip için bir takma isim belirleriz.

Örneğin; 16 bitlik bir ses örneği için UInt16 tipi ile çalışabileceğimiz gibi AudioSample isimli bir takma ad belirleyip, bu tipten değişkenler tanımlayarak da çalışabiliriz.

typealias AudioSample = UInt16

Bir takma isim tanımladığınızda, bu adı, orjinal tipi kullanabileceğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

var enDusukDeger = AudioSample.min
// enDusukDeger değişkeninin değeri, UInt16 için minimum değer olan 0 olarak atanmıştır.

Bu örnekte, AudioSample , UInt16 için bir takma ad olarak tanımlanmıştır. Takma ad olarak tanımlanmış olmasından dolayı, AudioSample.min şeklinde AudioSample üzerindeki min üyesine yapılan çağrı, aslında UInt16.min olarak, UInt16 üzerinde yer alan min üyesine yapılmıştır. UInt16.min için öntanımlı değer 0 olduğundan dolayı, enDusukDeger isimli değişkenin de başlangıç değeri 0 olarak atanmış olur.

2 yorum:

mapmystudy dedi ki...

Thank you for the interesting article.IELTS Online Training ,The International English Testing System, is designed to assess the language ability of candidates who need to study or work where English is used as the language of communication. IELTS assesses all of your English skills — reading, writing, listening and speaking, and is designed to reflect how you will use English at study, at work, and at play, in your new life abroad.

Adsız dedi ki...

Teşekkürler kısa ve açıklayıcı bir yazı olmuş.