27 Temmuz 2012 Cuma

SQL Server Date ve Time tiplerinin ADO.NET ile kullanımı

SQL Server'daki Date ve Time veri tiplerini ADO.NET tarafında nasıl kullanırız?

Sql Server içerisinde yer alan date ve time veritipleri, .NET Framework 3.5 sürümünün ilk servis paketi (Service Pack 1 (SP1)) ile birlikte .NET tarafında da desteklenmeye başladı. System.Data.SqlClient tarafından sunulan tüm yenilikleri kullanabilmek için .NET Framework 3.5 ve Servis Paketinin işletim sisteminizde yüklü olması gerekiyor.

image

Time veri tipi için, .NET Framework tiplerinden System.TimeSpan kullanılması tavsiye ediliyor. Diğer tipler için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

image

Date ve Time tiplerinin örnek kullanımına ait kodlar için yine aşağıya bakmanız yeterli.

SqlParameter p = new SqlParameter();
p.ParameterName = "@Date";
p.SqlDbType = SqlDbType.Date;
p.Value = "1992/6/25";


SqlParameter p2 = new SqlParameter();
p2.ParameterName = "@time";
p2.SqlDbType = SqlDbType.Time;
p2.Value = DateTime.Parse("12:17:39").TimeOfDay;


http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb675168.aspx linkindeki makalede SQL Server 2008 ile gelen Date ve Time veri tipleri, ADO.NET içerisinde kullanımı da gözönünde bulundurularak inceleniyor. Ayrıca http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms180878%28SQL.100%29.aspx linkinde de faydalı şeyler bulabilirsiniz.Time tipinin ADO.NET tarafındaki kullanımı için örnek bir makaleye de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://blogs.msdn.com/b/usisvde/archive/2007/11/14/time-for-ado-net.aspxTime veritipinin SQL üzerindeki kullanımı için de bu makaleye bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok: