27 Ocak 2012 Cuma

AÇIK AKADEMİ SANAL SINIF EĞİTİMLERİ Hakkında (26.01.2012)

Açık Akademi Sanal Sınıf Eğitimleri (SSE) ile ilgili sık sorulan sorular ve önemli noktalarla ilgili açıklamaları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

image

 

SANAL SINIF EĞİTİMİ NEDİR?

· Sanal Sınıf Eğitimleri (SSE), Internet üzerinden konunun uzmanı eğitmenler tarafından canlı olarak sunulan eğitimlerdir. Bu eğitimler sırasında katılımcılar dersi izleyip dinleyebilir ve eğitmenlere sorularını iletip cevap alabilirler. SSE’lerden en yüksek faydayı sağlayabilmeniz için, eğitime katılmadan önce sistemde yer alan ilgili eğitim içeriğini bitirerek, kütüphaneden ders notlarına bakmış olmanızı öneririz.

· SSE’ler, Açık Akademi Platformuna tamamlayıcı olarak tasarlanmıştır. SSE’lerde anlatım, konu uzmanı eğitmen tarafından örnek kod ve uygulama geliştirme gösterimleri ile yapılacak ve aldığınız eğitimlerin bir tekrarı olmaktan öte, bu eğitimleri daha anlaşılır yapmak için tamamlayıcı nitelikte olacaktir.

· SSE’lerde Açık Akademi'lilerin sesli soru sorma imkanı olmayacaktır. Bu karar, çok sayıda katılımın olduğu SSE’lerde maksimum faydanın sağlanması amacı ile verilmiştir. Bunu yerine SSE’lerde sorularınızı yazarak eğitmene iletebileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. Eğitmen bu sorulardan genel olarak anlaşılmayan ya da merak edilen konuları tespit ederek, anlatımı zenginleştirmek için eğitim içerisinde ya da sonunda açıklayıcı cevaplar verebilecektir.

· Sanal Sınıf Eğitimleri, Microsoft Worldwide Events (msevents) altyapısı kullanılarak veriliyor. msevents platformunun kuralları gereği, Sanal Sınıf Eğitimlerine katılım öncesi Windows Live hesabınız (hotmail hesabı) ile kayıt olmanız gerekmektedir.

 

SANAL SINIF EĞİTİMİNE KAYIT OLMAK:

  • Kaydolma işlemlerini, Eğitim ve Etkinlikler bölümünden Seviye X(1,2,3) - Sanal Sınıf Eğitimleri'nden, Eğitimi Başlat'a tıklayarak yapabilirsiniz.
  • Kaydolma işleminiz gerçekleştiğinde kaydolduğunuz email hesabınıza önce etkinlik onayı maili gelecektir. Etkinlik günü ve saati geldiğinde kayıtlı kullanıcılar etkinliğe giriş yapabilecekler.
  • Etkinlikten 1 gün önce ve 20 dakika önce iki ayrı hatırlatma maili gelecek ve bağlantı linki bu maillerde yer alacak.
  • Kayıt aşaması ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    http://ercanbozkurt.blogspot.com/2012/01/ack-akademi-sanal-snflar-ve-live-id.html

 

Ön Hazırlık Aşaması (PROGRAM KURULUMU):

SSE’lere bağlanmak için bir program kurmalısınız. Tercihinize göre Microsoft Office Live Meeting ya da Microsoft Lync 2010 Attendee uygulamalarından birini kurabilirsiniz. Uygulama kurulumunu sadece bir kez yapmanız yeterli. Sonrasında istediğiniz kadar eğitime katılabilirsiniz. Unutmayın! Program kurma işlemini derslere katılmadan önce yapmış olmanız gerekir.

 

SANAL SINIF EĞİTİMİNE KATILMAK:

Sanal Sınıf Eğitimlerinin, 24 Ocak 2012 Salı gününden başlayarak her Salı günü 19.30-21.30 saatleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Aynı konunun tekrar anlatımı ise aynı hafta Perşembe günü aynı saatlerde yapılacaktır. Eğitimler her hafta bir konu ve bir tekrar şekilde planlanmıştır.

Kayıt yaptırmış olan kullanıcılara etkinlikten 1 gün önce ve 20 dakika önce iki ayrı hatırlatma maili gelecek ve eğitime katılmak için gereken bağlantı linki bu maillerde yer alacaktır.

SSE gününde, eğitim saatinden 10-15 dakika önce giriş yapmanızı öneririz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR (FAQ):

S1. Eğitime kaydolmak istediğimde "Kontenjan Doldu" mesajı ile kaydımı yapmıyor. Nasıl Kaydolacağım şimdi?

C1. SSE Kontenjanlarımız çok yüksek olsa da Açık Akademi'ye olan yüksek ilginiz ile bu durumla karşılaşabilirsiniz. Ancak üzülmeyin, tüm eğitimler kaydedilecek ve sonradan izlenebilecektir. Dolayısıyla SSE'de anlatılanları kaçırmanız söz konusu değildir.

S2. O zaman şimdiden tüm SSE'lere kaydımızı yapalım. Sonra yer kalmaması sorunu olmasın, değil mi?

C2. Katılamayacağınız SSE'lere kaydınızı yaptırmanız, katılabilecek Açık Akademi'lilerin hakkını çalmanız anlamına gelir. Bu tip davranışlar Açık Akademi'nin ruhuna aykırıdır. Bu sebeple sadece katılabileceğiniz SSE'lere kayıt yaptırınız. SSE'lere kimlerin katıldığı her bir SSE için kayıt altına alınmaktadır.

S3. Kaçıranlar için dersler kaydedilecek mi?

C3. Evet. Daha sonra tekrar izleyebilirsiniz.

S4. Eğitimlerin video kayıtlarına nereden ulaşabilirim?

C4. İlk haftanın kaydına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www206.livemeeting.com/cc/wwe_uk/view?cn=guest&id=1032502074&pw=945A98E2

S5. Videoları indirmek mümkün mü?

C5. Evet.

S6. Eğitmenler kimler?

C6. TCM|Teknoloji Çözümleri Merkezi’nden Ercan Bozkurt ve Emrah Uslu

S7. Farklı tarihlerdeki sanal sınıflara kayıy oldum. Şu anda hangilerine kayıtlı olduğumu nereden takip edebilirim?

C7. msevents sitesinden takip edebilirsiniz.

S8. Eğitime katıldığım halde puanım 0 (sıfır) gözüküyor.

C8. Sanal Sınıf Eğitimlerine kaydolmak ya da katılmak, katılımcılara puan kazandırmamaktadır. Bilgilerinizi pekiştirmek ya da yeni bilgiler kazanmak için bu eğitimlere kaydolup katılım gösterebilirsiniz.

S9. Online eğitimler hep 19:30’da mı?

C9. Şu anki plan bu yönde.

S10. Bu doküman güncel mi?

C10. En son 31 Ocak 2012 tarihinde güncellenmiştir.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Eğitimleri sonradan izlemeye çalışıyorum.Meeting ID soruyor. Nasıl temin edebilirim.