28 Temmuz 2011 Perşembe

Ücretsiz HTML 5 Kitap ve Dokümanları

HTML 5, zengin web uygulamaları, ve cross-platform mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir işaretleme dilidir. Öyle görünüyor ki, Microsoft, Windows 8 ile birlikte HTML 5 ve JavaScript ikilisini kullanarak masaüstü uygulamarı geliştirilmesine destek veriyor olacak. Apple ve Microsoft da dahil olmak üzere çok sayıda büyük kurum, HTML 5'i Web'in geleceği olarak görüyor.

Henüz HTML 5 öğrenmeye başlamadıysanız, artık zamanı geldi diyebilirim. Ayrıca HTML 5'in tüm nimetlerinden faydalanabilmek için JavaScript'te biliyor olmalısınız. JavaScript öğrenmek ile ilgili kaynaklar için buradan buyurun lütfen.

HTML 5 Kitapları (PDF)
PDF formatında, HTML 5 üzerine yazılmış olan çok sayıda kitap.


HTML 5: What You Need To Know - Video
HTML 5 ile ilgili bilinmesi gerekenlerin anlatıldığı bir video ( Dil: İngilizce )


Dive Into HTML 5
Online olarak bulunabilecek en iyi ücretsiz kaynaklardan bir tanesi olan Dive Into HTML 5 Mark Pilgrim tarafından kaleme alınmış.HTML 5 Doctor
HTML5 Doctor son birkaç yıldır, HTML 5 üzerine eğitim dokümanları yayınlayan bir firma.
W3C HTML5 Reference
HTML 5 ile gelen yeniliklerin, istisnasız olarak tamamını öğrenmek istiyorsanız, W3C'nin HTML5 Reference sitesi tam size göre bir yer. Tüm HTML 5 elementlerini ele alan bu gelişmiş bilgi kaynağına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca spesifikasyonların güncel taslağına ulaşmak için de burayı kullanabilirsiniz.


HTML5 Cheat Sheet
HTML5 Cheat Sheet, hızlı bir referans kaynağı olarak kullanılabilecek olan ücretsiz bir PDF dosyasıdır.HTML 5 Gallery
HTML 5 Gallery, HTML 5 ile geliştirilmiş olan 98+ web sitesinden örnekler ve linkler sunan bir sitedir.W3Schools HTML5 Tutorial
HTML5'in temellerini kapsayan eğitim materyallerine ulaşabileceğiniz bir site.Konu ile ilgili geçmiş yazılar:
HTML 5 Öğrenelim
HTML5 differences from HTML4
HTML 5 Cheat Sheet & CSS 3 Cheat Sheet

Hiç yorum yok: